Zdania zawodnika z formacji ataku w grze na Orliku i na zielonej murawie

Zdania zawodnika z formacji ataku w grze na Orliku i na zielonej murawie:

Polscy zawodnicy nie są nauczeni wykonywać zadań defensywnych grając w tych formacjach i często bardzo bagatelizują swe zdania na tej pozycji w zakresie destrukcji, a jest to bardzo ważna funkcja decydująca  nieczęsto o sukcesie drużyny.

Napastnicy , pomocnicy i obrońcy b, by ich zadanie miało sens muszą je wykonywać wspólnie i w tym samym tempie i czasie, muszą to być działania skoordynowane , by mogły odnieść właściwy cel , czyli przejęcie piłki i zbudowanie zgodnie ze sztuką gry zespołowej  i taktyki gry zespołowej , szybkiego i zabójczego kontrataku.

Funkcja napastnika nie kończy się w momencie dogrania piłki do niego przez pomocnika bądź z pominięciem linii pomocy zagrania od obrońcy podania prostopadłego i odegrania do obiegającego skrzydłowego , ewentualnie przytrzymania piłki w środku boiska i dogrania na 2-gie tempo i pójście po dograniu na strefę 2 w celu oddania strzału w światło bramki lub zagrania innych korzystnych zagrań do wolnego nie krytego zawodnika z ataku lub włączającego się obrońcy z głębi pola gry.

1) Luźne krycie  do 5 metrów od zawodnika obrony i bramkarza w celu czyhania na ewentualny błąd wyprowadzającego bramkarza lub niedokładnego dogrania do kolegów z formacji obrony.

2) Wychodzenie na pozycje do podań sądujących prostopadłych sprawdzających mobilność zawodników linii pomocy przeciwnika bądź obrońców i przegrywanie do uruchamiających się z automatu na 1-sze tempo skrzydłowych i jednoczesne  opóźnione wchodzenie na strefę -2 w celu zamykania akcji strzałem bądź w zależności od rozwoju akcji zaczepnej  odegrania przez skrzydła .

3) Przy SFG stanowią ściankę zagrań dla pomocników i obrońców , bo w zależności od klasy przeciwników albo ich mijają lub bezpiecznie odgrywają piłki zwrotne by nie stracić piłki i grać na utrzymanie a jednocześnie stworzyć bezpieczne możliwości zagrań piłek .

4) Bezwzględny powrót za zawodnikiem po stracie piłki po nieudanym zwodzie , stracie w linii prostej za zawodnikiem z piłką i biegiem asekurowania od strony bramki i zabezpieczającym zagranie takich piłek do strefy 2 środka pola gry.

5) Gra bez piłki to podstawowe zadanie mądrze szukającego sobie okazji strzeleckich zawodnika formacji ataku lub widzącego okazje do podań przekątnych.

6) Priorytetem zawodnika ataku jest blokowanie zawodnika rozgrywającego . mózgu drużyny przeciwnej rozgrywającego piłek do zawodników drużyny atakującego.

7) Bezwględna pomoc formacji pomocy i obrony w destrukcji na własnej połowie przy SFG takich jak: Rożny ,Wrzut z autu, Wolne Bezpośrednie,Wolne Pośrednie