,,Polskie zespoły nie potrafią grać ataku pozycyjnego ...? " Analiza cząstkowa meczu III ligi Bałtyckiej Przodkowy-Gwardia Koszalin z dnia 11-10-2014 godz. 15,00 /0-1/

,,Polskie zespoły nie potrafią grać ataku pozycyjnego ...? "

Przyczyna tkwi głęboko w podstawach szkolenia zawodników począwszy od najmłodszych lat , brak unifikacji szkoleniowej w tym zakresie daje swoje owoce w tym co oglądam na boiskach ligowych i przeraża mnie ,że oglądając mecz III ligowych zespołów dochodzę do  bardzo smutnej konkluzji ,że gdybym nie wiedział jakie zespoły oglądam , to miałbym wrażenie jak bym był na meczu klasy A lub Okręgowej .Jedynym wyróżnikiem który określał poziom rozgrywek to taktyczna dyscyplina zespołów w tym co grały . Przeraża mnie poziom wyszkolenia zawodników  ,który niewiele odbiega od wyszkolenia zawodników z niskich klas rozgrywkowych.O ile gra z kontry wychodzi zespołem ale sadzą po wyniku zawodnicy nominalnie grający jako napastnicy winni wykorzystywać swoje setki przynajmniej w udziale 50 % przy w miarę dokładnych zagraniach pod nogę i na kierunku uderzenia . Oglądałem zawodników , którzy swoim poziomem sadząc po tym w jakich zespołach grają powinni znacząco przewyższać swych kolegów z zespołów z klas niższych , a tu tego nie zobaczyłem.Brak umiejętności szybkich i właściwych rozwiązań taktycznych meczowo uzasadnionych wynikających z pozycji zajmowanej podczas przemieszczania się zawodników po strefach i wybieranie fatalnych rozwiązań ( typu granie na napastnika z obrońcą na plecach przy zawodniku wychodzącym na obieg w celu rozciągnięcia linii w sytuacji 2x1 a zagrywanie w sytuacji 1x1 z obrońcami wracającymi , wynika z niskiej wiedzy taktycznej , która powinna być zdecydowanie wyższa u zawodników grających na poziomie 3 ligi.

W ataku pozycyjnym brak sądowania zawodników poprzez podania zwrotne i zagrywane na nowe otwarcia  a jedynie pasywne w poziomie zamiast zagrywania  agresywne w pionie do stref pod kątem lub prostopadłych z jednoczesnym synchronicznym ruchem zawodników bez piłki absorbujące zawodników lini pomocy lub obrony .Brak cierpliwości w rozgrywaniu piłki i zagrań , brak zgrań formacjami, dużo przypadkowości w różnych zagraniach niż wynikających z wyuczonych podczas treningów zagrań.