Każdy zawodnik ma pewną charakterystyke i należy to uwzględniac przy obsadzaniu na poszczególnych pozycjach

Każdy zawodnik ma pewną charakterystykę i należy to uwzględniać przy obsadzaniu na poszczególnych pozycjach.

Zawodnik uniwersalny to skarb dla klubu i dla trenera tak jak zawodnik  dobrze operujący dwiema nogami , ale to są rzadkie sytuacje.

Każdy zawodnik musi być dobierany do systemu gry za który pełna odpowiedzialność ponosi trener mimo iż zawodnicy nawet i dobrze dobrani czasami nie spełnią swych zadań.Gorzej jest kiedy zawodnicy wbrew swej charakterystyce zostaną postawieni na pozycjach ,które są im obce i wtedy mimo iż się starają jak mogą najlepiej , nie dają rady sprostać postawionym im zadaniom meczowym. Z pomocnika czasami można zrobić napastnika ale już nie koniecznie z napastnika pomocnika.